Bernini w Galerii Borghese

Trwa wystawa Gian Lorenzo Berniniego

Wybierając się do Rzymu w ciągu najbliższych kilku miesięcy polecam Państwu odwiedzić wspaniałą Galerię Borghese. Wieczne Miasto nie zapomina o Berninim. Jemu zawdzięcza fontanny, place, kościoły i rzeźby. Cześć z tych dzieł znamy ze spacerów po Rzymie. Któż nie zna placu św. Piotra czy Fontanny 4 Rzek. To od czasów Berniniego Rzym stał się barokowy.

Obecna wystawa jest wyjątkowa. Prezentuje 71 prac wielkiego artysty. Talent artysty doceniali wielcy mecenasi ówczesnej epoki. Dzięki niezwykłym zdolnościom to kardynał Scypionem Borghese kolekcjoner rzeźby antycznej zlecił 18 letniemu chłopcu naprawę uszkodzonych dziel sztuki. Piękne młodzieńcze rzeźby Gian Lorenza zwróciły też uwagę kardynała Maffeo Barberiniego. Kiedy ten wkrótce został papieżem Urbanem VIII kawaler Bernini mia 25 lat i rozpoczął swoja długoletnią karierę: architekta, rzeźbiarza i malarza Rzymu. Tworzył dla wielu papieży i dla swojego Rzymu a ponieważ żył długo i był tytanem pracy to Wieczne Miasto stało się królestwem artysty.

Wystawa zaczyna się cyklem czterech pór roku wykonanych we współpracy z ojcem, w kontraście do tych pierwszych prac ustawiono w tej samej Sali potężna postać „Prawdy. Robi wrażenie!” Wśród stałych eksponatów galerii umieszczono dzielą Berniniego: marmurowe popiersia, piękne delikatne figury kobiet o jedwabistej skórze, smukle nimfy o gibkich ciałach kontrastują z ogromnymi postaciami mężczyzn ze scen z mitologii. Dużo jest rzeźb świętych wykonanych na zlecenia papieży. Wrażenie ogromne. Faktura kamienia i lekkość dłuta, talent artysty i cielesność Światło, nastrój, symbolika a przy tym wszystko wiruje, drga, postacie z białego marmuru unoszą się w powietrzu, czarują widza i onieśmielają silą talentu. Szkoda, ze wizyta trwa tylko 2 godziny. Resztę można podziwiać spacerując po mieście odwiedzając liczne kościoły, place, bazyliki. Przechodzimy, co dzień obok tych dzieł często nie zastanawiając się nad tym, kto jest autorem Aniołów na Moście lub kto wykonał kolumnadę na placu św. Piotra. To właśnie On Ojciec Baroku genialny Gian Lorenzo Bernini. I za jego talent kochamy to Miasto.

Wystawa będzie trwać do 4 lutego 2018 roku.