Wyjątkowy koncert na wyjątkowy jubileusz

Wyjątkowy koncert uświetnił siódmą rocznicę pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Zadbano, by wszystko w tej uroczystości było niecodzienne i świetne.

Pomysłodawcą i fundatorem koncertu, który się odbył 11 maja 2012 roku był Giorgio Napolitano – Prezydent Republiki Włoskiej. Do poprowadzenia koncertu został poproszony Riccardo Muti – dyrygent światowej sławy, prowadzący najlepsze orkiestry świata w La Scala, w Operze Wiedeńskiej, Berlinie, Londynie czy w Nowym Yorku.

Na repertuar koncertu składały się utwory Antonio Vivaldiego – MAGNIFICAT oraz Giuseppe Verdiego – STABAT MATER i TE DEUM. Piękna przestrzeń Sali Audiencyjnej Pawła VI wypełniona była po brzegi. Najważniejszymi gośćmi byli: papież Benedykt XVI oraz Prezydent Giorgio Napolitano.

Na tę wyjątkową okazję wypożyczono instrumenty z Fundacji Stradivardi oraz z Muzeum Civico z Cremony. Pochodzą stamtąd najlepsze w świecie skrzypce – w koncercie zagrały Violino Giuseppe Guarneri del Gesu, ex Baltic z 1731 roku oraz Violoncello Antonio Stradivari Stauffer ex Cristiani z 1700 roku. Instrumenty te są bezcenne. Koncert był bardzo dostojny – choć nie pozbawiony gorącej atmosfery: Riccardo Muti znany jest ze swego temperamentu, który po części jest wynikiem południowego pochodzenia (Muti jest neapolitańczykiem). Ale należy pamiętać, że maestro Muti to wyjątkowy artysta, który potrafi spowodować, by muzyka dotarła do każdego serca na widowni.