Walentynki

Modne od kilku lat Walentynki cieszą się dużym powodzeniem. Nie tylko wśród zakochanych, bo przecież niekoniecznie tego dnia wszyscy czują motyle w brzuchu. Ale fajnie jest popatrzeć na kolorowe wystawy i na tę czerwień, która rozjaśnia pochmurne lutowe dni. Serduszka zawsze są dobrym tematem dekoracji i różnych propozycji cieszących oko lub kuszących podniebienie i portfel. Czekoladki, róże układane w formie serc czy piramidek, kolorowe torty i smakołyki – to zawsze cieszy oko, bez względu czy jesteśmy zakochani czy nie. Ostatnio przebojem są truskawki podawane z szampanem! Ale musimy pamiętać, że kiedyś Amor był natchnieniem dla wielkich malarzy i rzeźbiarzy. Miłość i jej niuanse ściśle związana była ze sztuką. Jedni kochali i malowali swoje ukochane, inni tracili zmysły z miłości i tworzyli – tak jak Bernini i Constanza, a jeszcze inni szukali natchnienia w tym co piękne, wysublimowane i ulotne.
Tym razem wybrałam dzieła Antonio Canovy, artysty, który wiele podróżował – był nawet był w Polsce. Najwięcej jego dzieł można zobaczyć w Rzymie. Wiele z nich znajduje się w Galerii Borghese – mnie zachwycają te o miłości i zauroczeniu do modeli Canovy, która zapamiętana została przez historię właśnie dzięki artyście, ale była też wyjątkową osobą ze względu na stan – ta szalona i rozkapryszona Paulina Bonaparte była siostrą Napoleona i żoną Camilla Borghese.
Zapraszam wszystkich na wędrówkę po „zakochanych rzeźbach Canovy” – wystarczy kliknąć w poniższy link (pod warunkiem, że masz konto na facebooku!)

RestaurArs

14 aprile 2015