Cztery bazyliki i muzea

BAZYLIKA SANTA MARIA MAGGIORE
To miejsce w Rzymie, w którym każdego roku - 5 sierpnia można zobaczyć padający śnieg! Tutaj znajduje się jeden z najbardziej czczonych wizerunków Madonny. Jak głosi legenda - jej ikonę zaczął malować św. Łukasz, ale dokończył - Anioł.

BAZYLIKA SANTA MARIA MAGGIORE
To miejsce w Rzymie, w którym każdego roku - 5 sierpnia można zobaczyć padający śnieg! Tutaj znajduje się jeden z najbardziej czczonych wizerunków Madonny. Jak głosi legenda - jej ikonę zaczął malować św. Łukasz, ale dokończył - Anioł.

MUZEA WATYKAŃSKIE
- Jeśli lubisz sztukę i jej tajemnice, jeśli chcesz spotkać się nieomal na wyciągnięcie ręki z Leonardo da Vinci, Sodoma, Michałem Aniołem czy Raffaellem - to odwiedź stanze Watykanu. W tych komnatach mieszkał papież Juliusz II. Na swoich stałych towarzyszy wybrał antycznych mędrców greckich. Właśnie tu - pod postaciami Platona i innych wielkich filozofów Rafaello połączył nie darzących się wzajemną sympatią gigantów renesansowej sztuki.

KAPLICA SYKSTYŃSKA
przeznaczona na cele liturgiczne i konklawe - wprost paraliżuje swoimi freskami. Stworzyli je najwięksi malarze Renesansu: m.in. Perugino, Botticelli, a także Michał Anioł, któremu zawdzięczamy malowidła na sklepieniu i ścianie.

Stworzenie Świata według Genesis, jak też Sąd Ostateczny - to dzieła, które powstały "z woli i niewoli" dwóch wielkich osobowości: Juliusza II i Michała Anioła Buonarrotiego. Obaj byli apodyktyczni, dumni i nie znoszący sprzeciwu. Papież-rycerz (powiadano, że wrzucił do Tybru Piotrowe klucze i zamienił je na miecz) nakazał Michałowi Aniołowi chwycić za pędzel i na wiele lat zapomnieć o dłucie. To właśnie tutaj, dzięki tej jego decyzji, nastąpiła transformacja genialnego rzeźbiarza w równie genialnego malarza, który wbrew własnej woli mozolił się z techniką malowania na mokrym tynku. Zachwycające freski - rzucają na kolana. Stanowią najpiękniejszy rozdział w dziejach światowego malarstwa. Zachwycają nowatorstwem, eksplozją talentu i mocą wiary. Warto je zobaczyć z bliska!

GWARDIA SZWAJCARSKA
Wartę obok Spiżowej Bramy pełni Gwardia Szwajcarska, ubrana w kolorowe uniformy. Pomimo tego zabawnego umundurowania, jest to najskuteczniejsza i zarazem najtańsza armia świata. Wystarczy bowiem spojrzeć na jej roczne wydatki zbrojeniowe - np. na amunicję... Zresztą dość powiedzieć, że łączne koszty utrzymania tej formacji nie przekraczają dzisiejszych wydatków, jakie pochłania jeden tylko pluton piechoty. Żołnierze są młodzi i przystojni. Gwardia Szwajcarska pełni służbę na rzecz papieża już 500 lat.
BAZYLIKA św. PIOTRA
To właśnie do tego miejsca prowadzą pielgrzymów wszystkie drogi z najdalszych zakątków świata. Od ponad 2000 lat Rzym jest Stolicą Apostolską, a serce Watykanu stanowi grób księcia apostołów - św. Piotra. Tu jest siedziba kościoła rzymskokatolickiego i rezydencja papieży. Wierni z całego świata zmierzają dziś do Watykanu, aby złożyć hołd także pierwszemu wikariuszowi Chrystusa i pokłonić się w modlitwie nad grobem Jego Wielkiego Następcy Papieżowi Janowi Pawłowi II, a w każdą niedzielę o godzinie 12.00 odmówić modlitwę "Angelus" z papieżem Benedyktem XVI.
BAZYLIKA ŚW. JANA NA LATERANIE
Tu w 313r. Cesarz Konstantyn podarował papieżowi Sylwestrowi tereny pod budowę najstarszego obiektu sakralnego Rzymu. Kiedyś przy katedrze mieściła się również rezydencja papieży. Czy aby sen papieża Inocentego III nie zapowiadał wówczas upadku kościoła? Wtedy podtrzymał go św. Franciszek. Obecnie z górnej części tabernakulum patronują Rzymowi głowy świętych Piotra i Pawła.
 
BAZYLIKA św. PAWŁA ZA MURAMI
Do XVII w. była największą wczesnochrześcijańską bazyliką Rzymu, wzniesioną za murami miasta, gdzie w I wieku n.e. dokonano egzekucji obywatela rzymskiego. Św. Paweł został ścięty, ale dopiero po 300 latach powstała Bazylika "Trzech Naszych Panów", która pamięta czasy cesarstwa i jego upadku.

Zapytaj o dostępność