Przystojny, świetnie ubrany….

Wizerunek włoskiego mężczyzny przez lata był zarezerwowany dla sobowtórów Drupiego. Która z nas – oczywiście z pokolenia, jak to się dziś ładnie mówi: 40+ nie pamięta Festiwalu w Sopocie ’78: … uroczy chłopak z długimi włosami śpiewał sereno e i każda z nas myślała, że Drupi śpiewa tylko dla niej. Ach!
Włoch kojarzył nam się z zamożnością, miłością i romantycznymi chwilami. Wówczas jeszcze mało która z nas wiedziała, że dla każdego przyzwoitego Włocha najważniejsza jest mamma. Włoska mamma dla ukochanego syna czyli dla swego „cocco di mamma” (maminsynka!) zrobi wszystko. Włoskim chłopcom tak dobrze jest w domu rodzinnym, że dość późno decydują się na małżeństwo. Są rozpieszczeni przez swoje mamy i zwykle oczekują, że ich żony będą domatorkami. Jest również dużo dobrego z tego dbania o mężczyznę! Taki wychowany „cocco di mamma” po ślubie staje się dobrym mężem i ojcem. Włosi kochają rodzinę, a dzieci są dla nich najważniejsze. Uwielbiają włoską kuchnię. Chłopcy wychowywani przez ukochane mamy cenią dobre jedzenie i często sami uczą się gotować. Włosi – jak wszyscy mężczyźni na świecie – mają też wady. Dla mnie najbardziej irytująca jest piłka noża. Gdy słyszę: „calcio” lub „Formula uno” już wiem, że trzeba wieczór spędzić z koleżanką. Ale nie ma tego złego… możemy wybrać się na zakupy. I tu również można liczyć na wyrozumiałość włoskich mężczyzn. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że Włosi świetnie się ubierają.
Nie tylko potrafią spasować koszulę i spodnie w taki sposób, by nie sugerować, że chyba cyrk zjechał do miasta. Tak zupełnie poważnie – mężczyźni we Włoszech dbają o swój wygląd, potrafią wybrać znakomite tkaniny i dobrać dodatki. A butiki – podobnie jak te przeznaczone dla kobiet – oferują jak najlepszej jakości produkty z całego świata. Prawdziwy mężczyzna w Rzymie nie pojawi się bez krawata nawet w godzinach popołudniowych, ma świetne buty i tak dobiera marynarki, że ma się wrażenie, że zostały uszyte specjalnie dla niego. Zresztą tu w Rzymie – istnieje taka usługa – oczywiście zarezerwowana dla panów z zasobnym portfelem. Włosi są przystojni, dbają o swój wygląd i – co dla nas, kobiet ważne – rozumieją babską miłość do zakupów jak nikt inny.