Kolekcje sztuki

Pałace oraz prywatne zbiory sztuki znajdujące się w Rzymie to świadectwo potęgi kościoła i papieży. Renesansowe i barokowe dzieła można zobaczyć zarówno w bazylikach i kościołach jak i muzeach, które przez wiele wieków stanowiły prywatne kolekcje potężnych rodów rzymskich. Od około 100 lat te pełne wspaniałości zbiory możemy podziwiać w muzeach: Watykańskich, Galerii Borghese, Villa Farnesina i innych.

FRESK SODOMY W VILLA FARNESINA
To wspaniałe i pełne symboliki ścienne malowidło stworzył G.A.Bazzi, zwany przez znajomych Sodomą ze względu na swoje nieskrywane preferencje seksualne. Fresk jest prezentem ślubnym dla nowożeńców.
Pan Młody - Aleksandro Farnese, w otoczeniu rozbrykanych amorków i gości weselnych, przedstawiony jest jako Aleksander Wielki. Za plecami młodej małżonki Roxany i siedzącego na jej plecach Kupidyna, rzymskiego bożka miłości, widać okrągłe lustro w złotej ramie. Kto z Państwa odpowie: dlaczego nad małżeńskim łożem - pod baldachimem, akurat wisi lustro?
Przy okazji warto też wspomnieć, że willa ta zbudowana została na początku XVI wieku przez Baldassare Peruzzi dla bankiera Agostino Chigi, znanego z organizowania hucznych przyjęć, podczas których całą srebrną zastawę wyrzucano do pobliskiego Tybru, aby służbie oszczędzić zmywania. Później jednak - czego już goście nie widzieli - wyciągano z rzeki te naczynia wcześniej założoną siecią.

Zapytaj o dostępność