Wystawa obrazów Hansa Memlinga wielkiego „spadkobiercy van Eycka i Rogiera van der Weydena nikogo nie rozczaruje.
Wiadomo, w salonach Scuderia na Kwirynale są zawsze eksponowane dzieła z najwyższej polki. Tym razem jest to malarstwo flandryjskiego artysty z XV w.
Hans Memling już za życia był sławny. Nie musiał troszczyć się o klientów. Oni sami zabiegali o względy artysty, co rzadko zdarza się w życiu artysty. Cenili go najbogatsi a jego sława zataczała szerokie kręgi. Robił portrety współcześnie uprzywilejowanym, jego klientami byli książęta, kupcy, bankierzy ich rodziny i bogate mieszczaństwo..
Wystawa zajmuje 2 piętra i naprawdę jest co oglądać. Na pierwsym piętrze są portrety, sceny rodzajowe i przepiękne nastawy ołtarzowe: między innymi Tryptyk Pagagnotti,Tryptyk Jana Crabbe, Tryptyk rodziny Moreel. innym imponującym dziełem jest Tryptyk Floreinsa od nazwiska ofiarodawcy.Niestety nie wystawiono Tryptyku z Gdańska z 1473 (dzieło, którym zawładnął w 1473 r. niejaki korsarz Benecke), ale to już zupełnie inna historia.Jednak jak to Włosi rozwiązali ten problem androidalnie i tak można go oglądać. A jeśli ktoś chce zobaczyć oryginał, to niech jedzie do Gdańska i przy okazji odwiedzi to piękne miasto. Podwójna korzyść.
Na drugim piętrze wystawiono dużo portretów, medaliony z wizerunkiem Matki Boskiej, zbiory sztuki sakralnej.
Piękne są Tryptyki, w których oprócz świętych pojawiają się rzeczywiste postacie donatorów, a w tło z często pojawiającym się krajobrazem wtopione są epizody życia codziennego a sceny religijne doskonale harmonizują z architektonicznym otoczeniem. Piękne zamki,fortece, pałace i nade wszystko przejrzysty pejzaż.
Jak tez cudna jest „Adoracja Pastuszków”..
Innym bardzo pięknym tematem są portrety. Sporo się ich zachowało, bo Hans Memling był mistrzem portretu i do tego artysta modnym „elitarno-snobistycznym”. Z jego talentu i umiejętności korzystali najbogatsi. Ten artysta był po prostu wspaniały!
Dużo jest więc pięknych kobiet z woalkami na twarzy namalowanych według wówczas obowiązującej mody. Na czas wystawy trafiły dzieła z prywatnych kolekcji np.: Royal Collection Londyn własność królowej Elżbiety II , Frick Collection z Nowego Jorku, Uffizzi z Florencji, Bruges. Jedyna okazja kiedy można poznać całokształt twórczości tego mistrza.