Postać Kleopatry VII ostatniej królowej Egiptu od ponad 2 tysięcy lat fascynuje historyków, poetów, rzeźbiarzy i kompozytorów.
Mit czy prawda? Jej obraz powstał na podstawie dzieł sztuki, opisów i przekazów pisarzy antycznych.
Wiadomo, że była młodziutką, miała 21 lat, gdy uwiodła Cezara i Marka Antoniusza. Prowadziła ekscentryczny styl życia, symbolizowała bogactwo, potęgę wyzwolonej kuszącej i wyjątkowo inteligentnej wykształconej kobiety. Była poliglotką i sprawną władczynią.
W Rzymie w galerii Chiostro Bramante gości teraz wystawa, która skupia się na biografii jej mitu.
Zgromadzono wiele eksponatów rzeźb, fresków, rycin monet i reliefów ilustrujących historię Egiptu za czasów najsławniejszej Kleopatry. Zgromadzono materiały i symbole opowiadajcie o życiu i zwyczajach epoki. 1-sza sekcja dedykowana jest boskiej rzece Nil, egzotycznym scenom, epizodom z życia i dobrodziejstwom płynącym Nilem. Dużo tu rzeźb i figurek bóstw i różnych egzotycznych zwierząt. Następne sale to dokumenty, egipskie płaskorzeźby z 146-116 r p.n.e. ukazujące Kleopatrę II i Ptolomeusza VII. Pierwszy raz we Włoszech wystawiony jest Nahaman.
Kleopatra czy była piękna? Mnie zafascynowały jej wizerunki, a nade wszystko ogromna indywidualność. Ponadto wystawie towarzyszą trzy laboratoria dydaktyczne, z których mogą korzystać wycieczki szkolne. Dla maluchów ułożono specjalną trasę wzdłuż Nilu wykorzystującą przedstawione na wystawie posążki i figurki żabki, ibisa, krokodyla czy węża.