Przewodnik po Rzymie

Informacje ogólne

Ludność: We Włoszech mieszka 58 103 033 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 192 mieszk./km².
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Włoch wynosi 301 277 km².
Strefa czasowa: GMT +1.00

Numery telefonów

Kod telefoniczny +39

SOS – 113
Policja – 112
Straż pożarna – 115
Pomoc drogowa – 116
Pomoc medyczna – 118
Biuro numerów – 12
Międzynarodowe biuro numerów – 176
Ogólna informacja telefoniczna – 1800
Italcable – 17 90( połączenia na koszt odbiorcy i telegramy)

Przepisy prawne

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są we Włoszech karą pozbawienia wolności w różnym wymiarze (od roku do 22 lat) oraz karą pieniężną. Karane jest kupowanie sprzedawanych na ulicach podrabianych artykułów znanych marek światowych (nawet do 3 tys. EUR).

Cudzoziemcy przebywający na terenie Włoch powinni zawsze mieć przy sobie dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport, ewentualnie pozwolenie na pobyt). Podczas kontroli cudzoziemiec nie mający żadnego dokumentu może zostać zatrzymany do wyjaśnienia.

Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji lub karabinierów. Protokół będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Utratę paszportu lub innego dokumentu należy nie tylko zgłosić policji, ale także jak najszybciej skontaktować się z polską placówką.

Komunikacja autobusowa

Sieć miejskich autobusów nazywa się ATAC i większość tych autobusów kończy kursy na dworcu autobusowym, obok Stazione Termini, gdzie można dostać mapkę z liniami autobusów. Autobusy jeżdżą od 6.00 do 24.00, a niektóre nawet i całą noc.

Pojedynczy bilet nazywa się BIT – kosztuje €1,50 i obejmuje wszystkie środki transportu miejskiego przez 100 minut – lecz tylko jedną podróż metrem.
Ceny biletów:
100  minut – €1,50
1 dzień – €6

Bilety autobusowe obowiązują również w metrze i w pociągach. Można je nabyć w sklepach tytoniowych, kioskach z gazetami, albo w automatach sprzedających bilety. Kary za przejazd bez biletu są bardzo wysokie a wymówka że jest się nie doinformowanym turystą nie działa.

Metro

W Rzymie funkcjonują jedynie 2 linie metra: Linea A oraz Linea B, które krzyżują się na Termini.
Metro kursuje godzinach szczytu co 3-4 minuty, co 5-6 minut w ciągu dnia oraz co 8-10 wcześnie rano oraz późnym wieczorem. Pierwszy odjazd o 5:30 ostatni 23:30 (0:30 w soboty)

Zobacz mapę metra

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w mapę komunikacyjną Rzymu, które są dostępne za darmo w biurze ATAC przy dworcu Termini.

TAXI

Białe lub żółte rzymskie taksówki zawsze mają nazwę swojej korporacji oraz numer identyfikacyjny namalowane na wozie, a także symbol miasta Rzymu i licznik.
Upewniajcie się za każdym razem, kiedy wsiądziecie do taksówki, że licznik jest sprawny. Opłata za przejazd obejmuje całą usługę, więc nie trzeba dawać napiwków.
Licencjonowane taksówki czekają na zajezdniach taksówkowych; w Rzymie nie ma krążących taksówek, zatem nie wsiadajcie do nieautoryzowanych pojazdów na lotniskach czy przy stacjach kolejowych. Za przejazd nocą lub w dni świąteczne są dodatkowe opłaty a także za każdy większy bagaż.

Oto numery do korporacji:

  • Cooperative Radiotaxi- Tel. 06 3570
  • Cosmo- Tel. 06 88177
  • La Capitale- Tel. 06 4994
  • Pronto Taxi- Tel. 06 6645
  • Tevere- Tel. 06 4157
  • Samarcanda- Tel. 06 5551

Jeżdżenie po Rzymie samochodem lub motorem jest samobójstwem. Większa część historycznego centrum jest zamknięta dla ruchu drogowego, z wyjątkiem gości hotelowych. Jednakże należy zdobyć pozwolenie na parkowanie od policji, jeśli chcecie zaparkować w centrum i nie zostać odholowanym.

Żeby wypożyczyć samochód trzeba mieć przynajmniej 21 lat. W Rzymie jest parę wypożyczalni samochodów, skuterów i rowerów. Jeśli nie chcecie sami prowadzić, możecie złapać taksówkę na jednym z wielu taksówkowych postojów. Uważajcie jednak na licznik, który jest raczej uruchamiany zaraz po waszym telefonie, niż po rozpoczęciu jazdy.